Co mówią przepisy na temat pozwolenia na budowę altany?
Prawo budowalne a stawianie altany ogrodowej
Według art. 29 ustawy – Prawo budowalne, budowa altany nie wymaga pozwolenia na budowę, ale musi być zgłoszona do odpowiednego urzędu. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełnić, aby móc cieszyć się własną altaną ogrodową. Musi to być budynek wolnostojący, parterowy przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni nie większej niż 35m2. Dodatkowo nie może ich być więcej niż jedna na każde 500m2 działki.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy budowie altany?
Planując budowę domu czy zagospodarowanie terenu działki, warto wziąć pod uwagę także przyszłą budowę altany ogrodowej, jej otoczenia oraz innych obiektów z nią sąsiadujących. Nawet jeśli w toku dalszego użytkowania ziemi altana nie zostanie wybudowana, dobrze jest jej plany zawrzeć w projekcie budowlanym. Jest on dostosowywany do aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest ustalany przez urząd gminy. Takie plany należy brać pod uwagę, ponieważ mogą one ograniczać budowanie konstrukcji o określonych wymiarach na danym terenie.
Jeśli plany zagospodarowania zabraniają budowania określonych konstrukcji albo projekt altany nie spełnia jej warunków prawnych, postawienie jej może zostać uznane za samowolę budowalną.